Colonial Newel 1195 82
Specification
| Material | Pine |
| Finish | UC3 U |
| Height | 82mm |
| Length | 1195mm |
| Depth | 82mm |
| Weight | 3.280 Kg |
| Product Type | Newel |
| Unit of Measure | Each |
| Pack Quantity | 1 |
Traditional, popular design
Not sure if this is right for your home?
Speak to a designer with our free design service which can help you plan your perfect layout and check compatibility.
Free Design ServiceProduct Description
- Independently strength tested
- Built to withstand the Great British weather

Be Inspired
Our top tips, advice and testimonials to help you get the best out of Richard Burbidge products. Discover our range and find everything from inspiration and ideas to installation and maintenance advice.
Newels FAQs
Are newel posts load-bearing?
Yes, they are a key structural element of a balustrade system, supporting the rails and maintaining the stability of the main structure.
Can I customise the finish of newel posts?
They can be painted, stained, or treated, allowing you to match them with other features of the garden.
Can I install newel posts on existing decking?
Provided the structure is strong enough to support them, then yes, newel posts can be installed on existing decking.
Do newel posts need to be concreted into the ground?
This depends on the installation type, but many decking applications use surface-mounted posts secured to the deck. Concreting may be required for ground installations.