Treated Colonial Spindle 900 41
Specification
| Material | Pine |
| Finish | UC3 U |
| Height | 41mm |
| Length | 900mm |
| Depth | 41mm |
| Weight | 0.630 Kg |
| Product Type | Spindle |
| Unit of Measure | Each |
| Pack Quantity | 1 |
Traditional, popular design
Not sure if this is right for your home?
Speak to a designer with our free design service which can help you plan your perfect layout and check compatibility.
Free Design ServiceProduct Description
- Independently strength tested
- Treated timber

Be Inspired
Our top tips, advice and testimonials to help you get the best out of Richard Burbidge products. Discover our range and find everything from inspiration and ideas to installation and maintenance advice.
Spindles and Balusters FAQs
Are outdoor spindles structural or decorative?
They serve both a structural and decorative function within a balustrade system. Outdoor spindles form a protective barrier that contributes to the design of the space.
Are spindles suitable for both flat and sloped decking?
Yes, spindles can be used in both flat and sloped settings, though angled cuts or adjustments may be required.
Can I mix different spindle styles in one balustrade?
Yes, but we recommend sticking to one so that you can achieve a clean and cohesive balustrade.
Do I need to treat timber spindles before installing them?
A lot of our timber spindles come pre-treated for outdoor use, with additional treatments such as paints or preservatives extending their lifespan.
What spacing should I use for outdoor spindles?
Spacing between spindles should meet UK safety guidelines to prevent someone from falling through. Gaps should be small enough to restrict the passage of a 100mm sphere.