Pine Sunburst Panel 1130 760 32
Specification
| Material | Pine |
| Finish | UC3 U |
| Height | 760mm |
| Length | 1130mm |
| Depth | 32mm |
| Weight | 6.680 Kg |
| Product Type | Panel |
| Unit of Measure | Each |
| Pack Quantity | 1 |
Crosshatch panel also available
Not sure if this is right for your home?
Speak to a designer with our free design service which can help you plan your perfect layout and check compatibility.
Free Design ServiceProduct Description
- Independently strength tested
- All Richard Burbidge Outdoor wood products are treated to last

Be Inspired
Our top tips, advice and testimonials to help you get the best out of Richard Burbidge products. Discover our range and find everything from inspiration and ideas to installation and maintenance advice.
Panels FAQs
Are balustrade panels easier to install than spindles?
Yes, they are generally quicker to install because they come pre-assembled, which reduces the time needed to measure and position individual components.
Can I cut balustrade panels to size?
It depends on the design, and in some instances, they can be cut to size. Care should be taken to ensure the structural integrity is maintained.
Can panels be used on stairs or sloped decking?
Some panels can be adapted because they are typically designed with flat sections.
Do panels block more light than spindles?
Panels do create a slightly more enclosed feel, though many still allow light to pass through.
Do panels provide the same level of safety as spindles?
Panels do provide a secure barrier similar to spindle systems when installed correctly.